caroslovnik

Vytlačiť

Narcis

Zverejnené v Čaroslovník

Ján Žolnaj

Čaroslovník - NarcisMišo má nový účes. To svet ešte nevidel. Tak perfektne upravený, že sám sebe tlieskal od radosti. Samozrejme, k novému účesu sa hodia i nové šaty. Okamžite uchmatol otcove sviatočné. Trochu ich vylepšil nožnicami a už aj boli natoľko ohromujúce, že by i módnym návrhárom vyrazili dych.

Potom presvedčil dedka, aby mu požičal foťák. Chce sa, vraj, zaoberať umením. Samozrejme, fotil iba seba: Mišo stojí pred zrkadlom, Mišo sedí v kresle, Mišo kradne jablká...

Fotky ukazoval všetkým:

– Pozri, aká nádhera, aká obrazotvornosť.

– Aha! Znamená TY mi kradneš jablká – zreval sused Paľo, keď uvidel fotku z jeho záhrady. Ihneď ho začal naháňať.

– Primitív! Nerozumie umeniu! – vyvreskoval Mišo, kým prekonával svetový rekord v behu.

Vytlačiť

Meteorológ

Zverejnené v Čaroslovník

Ján Žolnaj

Čaroslovník - MeteorológMeteorológia je veda, ktorá skúma ovzdušie Zeme – atmosféru. V nej prebieha tvorba počasia. Na základe jej výskumu, meteorológ predpovedá aké bude počasie. Podobá sa tak trochu čarodejníkovi, ktorý pozeraním do sklenenej gule predvída budúcnosť.

Mišov dedko je meteorológ. Asi najdokonalejší v dedine. Stále, keď ho bolí pravé koleno, namrzene hundre:

– Bude pršať!

Keďže figliar Mišo o tom vie, rozhodol sa Paľovi prezradiť svoj geniálny plán. Zapríčiní zajtra takú búrku, že do školy nikto nepôjde!

– Ale ako? – škrabal sa Paľo za uchom, – zajtra predsa máme kontrolnú úlohu...

Rozpovedal mu, že dedko hundre od rána. Pršať bude istotne. No večer, keď dedko zadrieme pred obrazovkou, klepne ho k tomu ešte dvakrát do toho boľavého kolena. Tak silne mu zatreští, až sa nebesá otvoria a potom zbohom škola!

Vytlačiť

Ľan

Zverejnené v Čaroslovník

Ján Žolnaj

Čaroslovník - ĽanMišo sa rozhodol stať sa umelcom. Svetoznámym maliarom. No to nie preto, že rád maľuje. Ani náhodou. Raz v kuchyni si za maľbu na stene zaslúžil odchod do kúta a odvtedy sa umením viac vôbec nezaoberal.

Tentoraz je však priam prinútený stať sa umelcom.

Triedna učiteľka rozkázala všetkým žiakom za domácu úlohu namaľovať obraz. Najkrajší vraj bude vystavený v triede počas celého roka. Nemohol si predsa dovoliť, aby Paľo zvítazil a potom sa celý rok pozerať na jeho čarbanicu! To by bola katastrofa! Preto sa musel stať virtuózom štetca a namaľovať úplne dokonalý obraz!

Aby to dokázal, najprv bolo treba pohľadať správny štetec. Nepochybne ten, ktorým sa mama líči. Ten si na umenie už zvykol. Potom farbu. Tá, ktorou ho nahnali pretrieť vlastné veľdielo v kuchyni, tá je výborná. Ďalej, maliarske plátno... Tu sa už vyskytol problém. Také plátno je zvyčajne ľanové. Kde to vysnoriť?

Vytlačiť

Labyrint

Zverejnené v Čaroslovník

Ján Žolnaj

LabyrintDiadalos bol, podľa starogréckej mytológie, najväčší grécky staviteľ a vynálezca. Preslávil sa tým, že bol prvým človekom, ktorý vzlietol do povetria. No nie ako kozmonaut. Ten chlapík si zostrojil krídla z vtáčích pier. Zlepil ich voskom, zamával rukami a hurááá – už aj lietal oblohou. Nevýhoda bola iba v tom, že sa vosk na slnku topil, takže vždy zhrmotal na zem. Bááám!

Bez ohľadu na to, predsa sa mu podarilo priletieť do kráľovstva Kréta, kde gazdoval chýrečný kráľ leňochov – kráľ Minós. Ten bol natoľko kráľovsky lenivý, že sa mu ráno nechcelo vstávať z postele. Kedykoľvek sa prebudil, už bolo poludnie. Nudaaaa. Tak ho to deprimovalo, že strácal chuť kráľovať.

Keďže mu však najväčší grécky staviteľ doslova spadol z neba, rozhodol sa, že sa predsa trochu pobaví. Rozkázal Diadalovi, aby preňho vytvoril zázračné dielo. Najzaujímavejšiu hru na svete! Rozkázal mu vybudovať velikánske bludisko z kameňa – labyrint, z ktorého málokto, kto doň vkročí, nájde cestu von!

Vytlačiť

Kozmonaut

Zverejnené v Čaroslovník

Ján Žolnaj

Kozmonaut - LajkaMišo a Paľo sú kapitánmi vesmírnych lodí! To je samozrejmosť. Veď čo iné budú robiť v škole, ak nie plaviť sa vesmírom? Hádam sa len nebudú učiť?! Hanba!

Ako to už býva v napínavých filmoch, Mišo je veliteľom ruskej a Paľo americkej posádky. Hádajú sa, kto je lepší: kozmonaut, či astronaut.

Mišo je kozmonaut, lebo sa to pomenovanie zväčša používa v Rusku a znamená ,,plavec vo vesmíre“. Paľo je astronaut. Tak v Spojených štátoch amerických volajú človeka, ktorý je ,,plavec medzi hviezdami“.

– Kozmonaut! – kričí Mišo.
– Autronaut! – huláka Paľo.

Vytlačiť

Jupiter

Zverejnené v Čaroslovník

Ján Žolnaj

Čaroslovník - JupiterJedávate mrkvu? To je tá zeleninka, čo rastie pod zemou a má oranžový koreň. Je obľúbenou pochúťkou susedových zajačikov. Práve preto ju sused Paľo vysadil po celej záhrade.

Mišovi sa šuchlo, že mrkva posilňuje zrak. Až natoľko, že vraj ak zjeme za plné vedro mrkvy a vyšplháme sa večer na ten najvyšší konár, voľným okom dovidíme až po najvzdialenejšie planéty! To je už niečo!

Mišova najobľúbenejšia planéta je Jupiter. Od Slnka je piata v poradí a je najväčšia v našej slnečnej sústave. Je taká obrovská, že svojím objemom môže pohltiť 1000 zemegúľ! Opravdivé ozrutisko!

Okrem toho, že je naväčšia, je i najrýchlejšia. Tak rýchlo sa otáča okolo svojej osi, že na nej jedeň deň uplynie za 10 hodín. Jeden rok trvá ako 12 rokov na Zemi, takže, ak by Mišo náhodou žil na Jupiteri, ešte by sa ani nenarodil! Hohohooo, ako by sa mama prekvapila.

Vytlačiť

Ilustrácia

Zverejnené v Čaroslovník

Ján Žolnaj

IlustráciaPočuli ste už niekedy slovko ilustrácia? Je to spôsob výtvarného vyjadrovania, ktorým sa zaoberajú, no predstavte si – ilustrátori.

Sú to takí umelci, ktorí úplne bezstarostne čmarigajú po cudzích knihách. Ešte im k tomu za to aj zaplatia! Ohohooo! Žeby to bola pravda?

Mišo tomu ťažko verí. Veď dostal výprask, keď čmáral po vlastnej čítanke. Nechce si ani pomyslieť, čo by bolo, keby kreslil napríklad po otcových novinách. Prinajlepšom zánik sveta!

Aj keď je to ťažko pochopiteľné,  ide predsa o pravdu pravdúcu – takí ľudia existujú. Odnepamäti. Skúsme si to objasniť:

Vytlačiť

Chameleón

Zverejnené v Čaroslovník

Ján Žolnaj

ChameleónMišo sa, celkom náhodou, dočítal v učebnici biológie, že na svete sú aj také zvieratká, ktoré sa volajú – chameleóni.

Poznáte chameleónov? Sú to záhadné potvory – jaštery pôvodom z Afriky, majú veľkosť 15 cm a môžu meniť farbu svojej kože.

Stále, keď sa ocitnú v nebezpečnej situácii, farbou kože sa prispôsobia okoliu, až sa zdajú byť neviditeľnými. Zázračisko. Opravdivá mágia!

Majú dlhokánsky jazyk, ktorý je niekedy dlhší ako ich telo. Fíííha, skorože ako susedka Katka, keď klebetí v škole.

Svetoznámy španielsky maliar Pablo Picasso, ovplynený práve chameleónmi, vyhútal, no predstavte si – neviditeľného človeka! Ha!

Vytlačiť

Hierarchia

Zverejnené v Čaroslovník

Ján Žolnaj

HierachiaHierarchia je spôsob zriadenia spoločnosti podľa dôležitosti osôb. Vzťah nadriadenosti a podriadenosti. Vzťah medzi generálom, kapitánom a obyčajným vojakom.

Pokúsme sa to objasniť na rodinnom príklade:

V obývačke sedia dedko, otec a Mišo. Dedko drieme, otec číta noviny naopak a Mišo sa pokúša pokaziť novú hračku. Znenazdajky niekto zaklope na dvere: klop, klop, klop.

Nikto ani okom nemihne.

Klop, klop, klop – začuť znovu.

Generál dedko lenivo pootvorí jedno oko a zahundre na otca:

– Pozri kto je!

Kapitán otec mrzuto zloží noviny a uvedomí si, že ich číta naopak. Zazrie na Miša a vydá rozkaz:

– Rýchlo pozri, kto to klope!