caroslovnik

Vytlačiť

Predátor

Zverejnené v Čaroslovník

Ján Žolnaj

Čaroslovník - PredátorPredátor je živočích, ktorý sa živí dravým spôsobom. Lovom. Zvyčajne pradie ako mačiatko v chládku akéhosi stromu, ale keď pocíti hlad, v okamihu sa mení na hrôzostrašného leva! Vytasí pazúry, zatrasie hlavou a zrúkne tak silne, že i chládok spod stromu ufujazdí od strachu!

Aj keď ich väčšina žije ďaaaleko, ďaaaleko od Mišovej ulice – v tropických pralesoch, predátorov vlastne možno stretnúť všade! Íha!

Napríklad taká sova, ba dokonca i pavúk, sú tiež predátormi.

Spoločné je pre nich to, že na lov sa vyberú, len keď im škvŕka v žalúdku. Prázdny žalúdok je dňom smútku predátorových obetí. Každá myška to dobre vie, práve preto sa i skrýva v myšacej diere.

Mišo, samozrejme, nie je myškou, Mišo je – predátor! Aj to nie obyčajný. Mišo je lovcom na lahôdky! Vždy, keď mu začne škvŕkať v žalúdku, marhule hneď spáchajú samovraždu, cukríky sa sami rozbalia a torta na seba ozlomkrky natiera čokoládový krém. Pohroma!

Tak to bolo i vtedy, keď dedko oslavoval tisíce narodeniny.

V kuchyni sa čudesne zjavili také maškrty, ktoré tak pôvabne rozvoniavali, že Mišo okamžite vytasil pazúry a zatriasol hlavou.

„Lahôdkyyyy!“ zhúkol, až sa sám seba zľakol.

Keď sa ubezpečil, že v kuchyni nieto nikoho, vrhol sa na pochúťky ráznejšie než lev a začal nekontrolovane chrúmať všetko zo stola. Div divúci, že nezhltol i vlastnú pažravosť.

Toľko toho napchal do seba, že úplne znehybnel, až si nakoniec i zdriemol na stoličke.

Sníval, že pradie v tieni stromu v tropickom pralese. Že marhuľové koláče tancujú na melódiu jahodovej zmrzliny, a že makové buchty a vanilkový puding sa trasú dojatím.

Vtom do kuchyne vhupol otec. Keď zočil neporiadok, tak hrôzostrašne zreval, že predátor Mišo sa bleskurýchle zmenil na myšku. Ozlomkrky začal hľadať myšaciu dieru, ale veľmi nepríjemne sa prekvapil, keď zistil, že s preplneným bachorom sa bežať nedá...


Hlavolamy:

– Je človek predátorom?
– Jedávajú dravce zmrzlinu?
– Kto je bylinožravec?