caroslovnik

Vytlačiť

Jupiter

Zverejnené v Čaroslovník

Ján Žolnaj

Čaroslovník - JupiterJedávate mrkvu? To je tá zeleninka, čo rastie pod zemou a má oranžový koreň. Je obľúbenou pochúťkou susedových zajačikov. Práve preto ju sused Paľo vysadil po celej záhrade.

Mišovi sa šuchlo, že mrkva posilňuje zrak. Až natoľko, že vraj ak zjeme za plné vedro mrkvy a vyšplháme sa večer na ten najvyšší konár, voľným okom dovidíme až po najvzdialenejšie planéty! To je už niečo!

Mišova najobľúbenejšia planéta je Jupiter. Od Slnka je piata v poradí a je najväčšia v našej slnečnej sústave. Je taká obrovská, že svojím objemom môže pohltiť 1000 zemegúľ! Opravdivé ozrutisko!

Okrem toho, že je naväčšia, je i najrýchlejšia. Tak rýchlo sa otáča okolo svojej osi, že na nej jedeň deň uplynie za 10 hodín. Jeden rok trvá ako 12 rokov na Zemi, takže, ak by Mišo náhodou žil na Jupiteri, ešte by sa ani nenarodil! Hohohooo, ako by sa mama prekvapila.

Planéta je pomenovaná po starorímskom bohovi Jupiterovi, vládcovi hromu a blesku. Generálovi všetkých bohov!

Tú planétu Mišo jednoducho musí vidieť! Musí! Bez ohľadu na akékoľvek prekážky.

Večer, keď i zajačiky pospali, Mišo s vedrom v ruke preskočil plot a vybral sa do susedovej záhrady. Obozretne začal vyberať mrkvy zo zeme. Potajomky, celý natešený, už videl seba ako z koruny stromu máva Jupiterovi na pozdrav. Chichúňal sa, až si začal i pospevovať: ju-pi-du-pi-ter, ju-pi-du-pi-tééér...

Možno keby hneď zjedol aspoň jednu mrkvu, spozoroval by suseda Paľa, ako mu stojí za chrbtom s papekom v ruke.

– Zlodééééj! – zhúkol a tresol Miša po tekvici.
– Ajajááj! – zakvílil chudáčisko.

Zrazu uvidel hviezdy a súhvezdie. Uvidel hromy a blesky. V strede všetkého toho výsostne stál ohromitánsky Palisko.

– Oooooch – usmial sa Mišo blažene so zahmleným pohľadom.
– Jupiter!


Hlavolamy:

– Ktorá planéta je od Slnka prvá v poradí?
– Je Slnko planéta?
– Koľko má vesmír metrov?