caroslovnik big001

Vytlačiť

Stetoskop

Zverejnené v Čaroslovník

Ján Žolnaj

Čaroslovník - Stetoskop

Stetoskop je zvláštny lekársky prístroj, ktorý sa používa na počúvanie srdca pacientov. Zložený je z „mikrofónu“, ktorý sa dáva pacientovi na hrudník, a z gumovej hadice, ktorá vedie zvuk rovno do slúchadiel. Každý správny lekár ho hrdo nosí okolo krku, namiesto náhrdelníka.

Prvý stetoskop zostrojil francúzsky lekár René Laënnec, dobrý kamarát Mišovho dedka. Ak sa dedko dobre pamätá, bolo to v roku, ihahááj, 1816. Osobne mu ho pomohol zhotoviť z dreva.

Nečudo, že boli kamaráti, však i dedko sa stal lekárom vynálezcom – vymyslel domáci stetoskop! Parádisko!

Stalo sa to takto:

Mišo sa denne sťažoval na to, že mu srdce ráznejšie tlčie, keď uvidí susedku Katku. Nevedel odhadnúť prečo, nuž poprosil dedka o pomoc. Ten, keďže bol trochu hluchý, prišiel na geniálnu myšlienku – skrútil noviny do valca, oprel ho Mišovi o hruď a načúval. Týmto spôsobom mohol lepšie počuť, čo hovorí Mišovo srdce. Diagnóza bola jednoznačná – Mišo je zamilovaný!

Vytlačiť

Robot

Zverejnené v Čaroslovník

Ján Žolnaj

Čaroslovník - Robot

Robot je stroj, čiže automatické zariadenie, ktoré samostatne vykonáva určitú prácu namiesto človeka. Je to sen každého skutočného leňocha.

Slovo robot vymyslel známy český spisovateľ Karel Čapek, keď sa mu nechcelo nič robiť. Vylihoval pod stromom, upíjal si citronádu a uvažoval o tom, ako by bolo super, keby niekto iný napísal jeho novú knihu. Inšpirovaný slovenským slovom ,,robota“ si vymyslel, žeby ju mohol vytvoriť práve robot! Bolo to v roku 1920, keď opravdiví roboti vlastne ešte nejestvovali.

O mnoho rokov neskôr pod stromom v záhrade vylihovali Mišo a Paľo, navlas ako Karel.

– Bolo by super, – premýšľal Mišo, – keby tieto jablká zozbieral niekto namiesto nás.

– Robot! – konštatoval Paľo.

– To je nápad! To je ono! Poďme si vyrobiť robota!

Ako tak ležali, začali rozmýšľať, čo všetko potrebujú: vedro zo šopy bude hlava, hrniec z kuchyne bude driek, z metly zhotovia ruky a nohy a hurá – robot je takmer hotový!

Vytlačiť

Predátor

Zverejnené v Čaroslovník

Ján Žolnaj

Čaroslovník - Predátor

Predátor je živočích, ktorý sa živí dravým spôsobom – lovom. Zvyčajne pradie ako mačiatko v chládku akéhosi stromu, ale keď je hladný, okamžite sa mení na hrôzostrašného leva! Vytasí pazúry, zatrasie hlavou a zrúkne tak silne, že i chládok spod stromu ufujazdí od strachu.

Aj keď väčšina predátorov žije ďaleko od Mišovej ulice – v tropických pralesoch, možno ich stretnúť všade. Íha!

Napríklad taká sova, ba dokonca i pavúk sú tiež predátormi.

Spája ich fakt, že lovia len vtedy, keď im škŕka v bruchu. Prázdny žalúdok je dňom smútku predátorových obetí. Každá myška to dobre vie, preto sa skryje i do tej najmenšej diery.

Vytlačiť

Origami

Zverejnené v Čaroslovník

Ján Žolnaj

Čaroslovník - Origami

Mišov otec sa rozhodol olíčiť kuchyňu – hneď, ako mu to rozkázala Mišova matka. S nevídanou radosťou zložil nedočítané noviny a začal ich mrzuto prevracať, húžvať a krkvať, až sa z nich stala papierová čiapka podobajúca sa loďke. Nastokol si ju na hlavu a zazrel na Miša, ktorý obskakoval okolo neho:

– Zázrak! Mágia! Ako si urobil tú čiapku? – vyzvedal sa Mišo udivene.

– To je origami. Staré japonské umenie skladania papiera.

– Origami? – nemohol sa vynačudovať Mišo.

– Ide o umenie tvarovania papiera rôznym skladaním a prehýbaním. Legenda hovorí, že každému, kto poskladá tisíc papierových žeriavov do venca, sa splní jedno želanie.

– Nádhera! Poďme urobiť taký venček. Splní sa nám želanie!

Vytlačiť

Nemohra

Zverejnené v Čaroslovník

Ján Žolnaj

Čaroslovník - Nemohra

Nemohra je divadelné umenie bez použitia hlasu. Volá sa aj pantomíma. Herec, namiesto toho, aby hovoril, vyjadruje city výrazom tváre a pohybom. Ideálny spôsob pre tých, ktorí si nevedia zapamätať text. Ani len vetu.

Nemohru často vidieť i v cirkuse. Každý klaun ju ovláda. Potkne sa o vlastnú nohu a už je z toho divadielko.

Mišo klaunom, samozrejme, nie je. No hercom, to už áno. Keď boli so školou na divadelnom predstavení, všimol si, ako dievčence žmurkajú na hercov. Všetko mu bolo jasné – musí sa stať hercom!

Ihneď si kúpil tmavé okuliare. Zmenil účes a chôdzu. Vykračuje si gracióznejšie ako manekýn. Noha pred nohu. Zmenil si i hlas. Teraz rozpráva akoby cez nos:

– Tch, tch, tch...

Ešte jedna maličkosť a už je aj z neho celebrita.

Každý správny herec musí mať pri sebe krásku. Pravdaže, bude to Katka! A žiadna iná! Celá škola o tom musí vedieť. Ako inak?

Okamžite na chodbe zoskupil spolužiakov.

– Tch, tch, tch... – upravil si účes, – vidíte tam Katku?

Všetci sa pozreli tým smerom.

– Teraz môžete pozorovať, ako ju najpôvabnejší herec z našej školy okúzli svojím šarmom, – sebavedomo zdôraznil Mišo.

Vytlačiť

Narcis

Zverejnené v Čaroslovník

Ján Žolnaj

Čaroslovník - Narcis

Mišo má nový účes. To svet ešte nevidel. Tak perfektne upravený, že sám sebe tlieskal od radosti. Samozrejme, k novému účesu sa hodia i nové šaty. Okamžite uchmatol otcove sviatočné. Trochu ich vylepšil nožnicami a už boli natoľko ohromujúce, že by i módnym návrhárom vyrazili dych.

Potom Mišo presvedčil dedka, aby mu požičal foťák. Chce sa vraj zaoberať umením. Samozrejme, fotil iba seba: Mišo stojí pred zrkadlom, Mišo sedí v kresle, Mišo kradne jablká...

Fotografie ukazoval všetkým:

– Pozri, aká nádhera, aká obrazotvornosť.

– Aha! Ty mi kradneš jablká! – zreval sused Paľo, keď uvidel fotku z jeho záhrady a ihneď začal Miša naháňať.

– Primitív! Nerozumie umeniu! – vyvreskoval Mišo, kým prekonával svetový rekord v behu.

Vytlačiť

Meteorológ

Zverejnené v Čaroslovník

Ján Žolnaj

Čaroslovník - Meteorológ

Meteorológia je veda, ktorá skúma ovzdušie Zeme – atmosféru. V nej sa tvorí počasie. Na základe jej výskumu meteorológ predpovedá, aké bude počasie. Podobá sa tak trochu čarodejníkovi, ktorý predvída budúcnosť zo sklenenej gule.

Mišov dedko je meteorológ, asi najdokonalejší v dedine. Vždy, keď ho bolí pravé koleno, hundre:

– Bude pršať!

Keďže figliar Mišo o tom vie, rozhodol sa Paľovi prezradiť svoj geniálny plán. Zapríčiní zajtra takú búrku, že do školy nikto nepôjde!

– Ale ako? – škrabal sa Paľo za uchom, – zajtra predsa máme kontrolnú úlohu...

Rozpovedal mu, že dedko hundre od rána. Pršať bude istotne. No večer, keď dedko zadrieme pred obrazovkou, klepne ho k tomu ešte dvakrát do toho boľavého kolena. Tak silne mu zatreští, až sa nebesá otvoria a potom – zbohom škola!

Vytlačiť

Ľan

Zverejnené v Čaroslovník

Ján Žolnaj

Čaroslovník - Ľan

Mišo sa rozhodol stať umelcom. Svetoznámym maliarom. Niežeby rád maľoval – ani náhodou. Raz v kuchyni si za maľbu na stene zaslúžil odchod do kúta a odvtedy sa umením vôbec nezaoberal.

Tentoraz je však priam prinútený stať sa umelcom.

Triedna učiteľka rozkázala všetkým žiakom na domácu úlohu namaľovať obraz. Najkrajší vraj bude vystavený v triede počas celého roka. Nemohol si predsa dovoliť, aby Paľo zvíťazil a potom sa celý rok pozerať na jeho čarbanicu! To by bola katastrofa! Preto sa musel stať virtuózom štetca a namaľovať úplne dokonalý obraz!

Aby to Mišo dokázal, najprv bolo treba pohľadať správny štetec – nepochybne ten ktorým sa mama líči. Potom musí nájsť vhodnú farbu. Tá, ktorou ho nahnali pretrieť vlastné veľdielo v kuchyni, je výborná. Ďalej, maliarske plátno... Tu sa už vyskytol problém. Také plátno je zvyčajne ľanové. Kde ho vysnoriť?

Vytlačiť

Labyrint

Zverejnené v Čaroslovník

Ján Žolnaj

Labyrint

Daidalos bol, podľa starogréckej mytológie, najväčší grécky staviteľ a vynálezca. Preslávil sa tým, že bol prvým človekom, ktorý vzlietol do povetria, no nie ako kozmonaut. Ten chlapík si zostrojil krídla z vtáčích pier, zlepil ich voskom, zamával rukami a hurá – už aj lietal oblohou. Nevýhoda bola iba v tom, že vosk sa na slnku topil, takže Daidalos vždy zhrmotal na zem. Bums!

Bez ohľadu na tieto prekážky, raz sa mu predsa len podarilo priletieť do kráľovstva Kréta, kde gazdoval chýrečný kráľ leňochov – kráľ Minós. Ten bol natoľko lenivý, že sa mu ráno nechcelo vstávať z postele. Kedykoľvek sa prebudil, už bolo poludnie. Nuda. Tak ho to deprimovalo, že strácal chuť kráľovať.

Keďže mu však najväčší grécky staviteľ doslova spadol z neba, rozhodol sa, že sa trochu pobaví. Rozkázal Daidalovi, aby preňho vytvoril zázračné dielo, najzaujímavejšiu hru na svete. Rozkázal mu vybudovať velikánske bludisko z kameňa – labyrint, z ktorého málokto nájde cestu von!