caroslovnik

Vytlačiť

Ľan

Zverejnené v Čaroslovník

Ján Žolnaj

Čaroslovník - ĽanMišo sa rozhodol stať sa umelcom. Svetoznámym maliarom. No to nie preto, že rád maľuje. Ani náhodou. Raz v kuchyni si za maľbu na stene zaslúžil odchod do kúta a odvtedy sa umením viac vôbec nezaoberal.

Tentoraz je však priam prinútený stať sa umelcom.

Triedna učiteľka rozkázala všetkým žiakom za domácu úlohu namaľovať obraz. Najkrajší vraj bude vystavený v triede počas celého roka. Nemohol si predsa dovoliť, aby Paľo zvítazil a potom sa celý rok pozerať na jeho čarbanicu! To by bola katastrofa! Preto sa musel stať virtuózom štetca a namaľovať úplne dokonalý obraz!

Aby to dokázal, najprv bolo treba pohľadať správny štetec. Nepochybne ten, ktorým sa mama líči. Ten si na umenie už zvykol. Potom farbu. Tá, ktorou ho nahnali pretrieť vlastné veľdielo v kuchyni, tá je výborná. Ďalej, maliarske plátno... Tu sa už vyskytol problém. Také plátno je zvyčajne ľanové. Kde to vysnoriť?

Ľan je vlastne naozajstnou maliarskou rastlinkou. Z jeho semena sa vyrába i ľanový olej, ktorý je hlavnou zložkou maliarskej farby.
Tú rastlinku používali už v starom Grécku a Egypte na výrobu letného odevu z ľahkej ľanovej látky. A aj dodnes sa tá látka používa.

Keď si to Mišo uvedomil, dostal geniálny nápad! Veď otec má ľanové nohavice! Ihneď ich vyhľadal v skrini. Nožnice do rúk a šnip sem, šnap tam – hurááá! Už aj z nich bolo perfektné maliarske plátno.

Teraz iba maľovať. A čo? Samozrejme – seba! Autoportrét. Nech sa všetci v triede celý rok pozerajú naňho. Možno si i Katka už konečne uvedomí, že je zvrchovaný čas, aby sa do neho zamilovala.

– Oooo, aká krása... Oooo, aké majstrovstvo – vzdychal Mišo od blaženosti.

Vtom sa do Mišovho ateliéra vrútil otec. Keď zočil rozstrihané nohavice, celé pobabrané od farby, priam zdivel od zlosti.

– Moje najkrajšie nohavice!!! Teraz uvidíš, čo je to umenie!

Mišo v okamihu začal meniť farbu tváre, akoby bol vrcholným umelcom. Svetoznámym maliarom...


Hlavolamy:

– Ktorá maľba je najznámejšia na svete?
– Ktorých maliarov poznáte?
– Akej farby je semiačko ľanu?