caroslovnik

Vytlačiť

Labyrint

Zverejnené v Čaroslovník

Ján Žolnaj

LabyrintDiadalos bol, podľa starogréckej mytológie, najväčší grécky staviteľ a vynálezca. Preslávil sa tým, že bol prvým človekom, ktorý vzlietol do povetria. No nie ako kozmonaut. Ten chlapík si zostrojil krídla z vtáčích pier. Zlepil ich voskom, zamával rukami a hurááá – už aj lietal oblohou. Nevýhoda bola iba v tom, že sa vosk na slnku topil, takže vždy zhrmotal na zem. Bááám!

Bez ohľadu na to, predsa sa mu podarilo priletieť do kráľovstva Kréta, kde gazdoval chýrečný kráľ leňochov – kráľ Minós. Ten bol natoľko kráľovsky lenivý, že sa mu ráno nechcelo vstávať z postele. Kedykoľvek sa prebudil, už bolo poludnie. Nudaaaa. Tak ho to deprimovalo, že strácal chuť kráľovať.

Keďže mu však najväčší grécky staviteľ doslova spadol z neba, rozhodol sa, že sa predsa trochu pobaví. Rozkázal Diadalovi, aby preňho vytvoril zázračné dielo. Najzaujímavejšiu hru na svete! Rozkázal mu vybudovať velikánske bludisko z kameňa – labyrint, z ktorého málokto, kto doň vkročí, nájde cestu von!

Aby hra bola čím napínavejšia, strčil do labyrintu hrôzostrašnú potvoru – obra s býčou hlavou! Minotaura! Návštevníci labyrintu cválali a narážali jeden do druhého ako v kreslenom filme, kým sa pokúšali nájsť východisko.

– Aaahahhaha – tlieskal rukami a nohami kráľ Minós – to je zábava, to je radosť! – hneď sa prebral z driemot.
Nuda bleskurýchle zmizla.

– Práve tak to bolo, pani učiteľka, – povedal Mišo stojac v pozore.
– Tá potvora, Minotaur, ma naháňal ulicami. Stratil som sa v labyrinte a nemohol som nájsť správnu cestu do školy. Preto som zmeškal na hodinu a nie preto, že som zaspal...


Hlavolamy:

– Ako sa volá veda o navrhovaní stavby budov?
– Ktorá hra je najzaujímavejšia na svete?
– Podobá sa veľkomesto labyrintu?